Rai Denetiminde Scurati, Bortone ve Corsini'nin sansürü duyulmayacak. Zanchini davası patlak verir ve sorar: “Yahudi misin?”

Sezai55

New member
Rai Insights direktörünün duruşmasında Denetleme Komisyonuna uğrayın Paolo Corsini ve 'Ne Olacak' programının sunucusu Serena Bortone katılım sağlanamamasının ardından Antonio Scurati Rai3 programına.

Darken, muhalefet saldırıyor: “Meloni Meclise gelsin”. Rai yönetim kurulu davayı çözer. Denetleme Otoritesi Corsini ve Bortone'un duruşması konusunda ikiye bölündü

kaydeden Giovanna Vitale

23 Nisan 2024

Çoğunluk, iç soruşturmanın sonucunu beklemek isteğiyle, teklife karşı oy kullandı. Stefano Graziano (Pd) ve tüm muhalefet tarafından destekleniyor. Rai üst yönetiminin 8 Mayıs'ta yapılması planlanan duruşmasının ardından azınlığın Corsini ve Bortone'yi dinleme talebi bile kabul edilmedi.

Zanchini-Mieli davası

Bu arada Denetleme bölgesinde Fratelli d'Italia tarafından yeni bir vaka ortaya çıkar.

Milletvekili Augusta Montaruli bu sabah Radio1'deki Radio Anch'io sırasında kendi partisinin senatörüne şu soruyu sorduğunu bildirdi: Esther Mieli Gazze'deki savaş nedeniyle üniversitelerdeki öğrenci protestolarına ilişkin bir tartışmanın parçası olarak Yahudi olsaydı. Parlamenter bu nedenle bu noktada Rai liderlerini dinlemeyi önerdi ve aynı zamanda yayın sunucusunun da çağrılmasını önerdi. Giorgio Zanchini.

Pek çok merkez sağ savunucunun yanı sıra Senato başkanı da konuyla ilgili konuştu Ignazio La Russa “Rai radyo programının konuğu Fratelli d'Italia senatörü Ester Mieli'nin başına bu sabah yaşananlar ciddi ve rahatsız edici” diye tanımladı. Kültür Bakanı da “rahatsız edici bir ortamdan” söz ediyor. Gennaro Sangiuliano.

Hatta Demokrat milletvekili Lia Quartapelle “kabul edilemez önyargıların hedefi” olan Senatör FdI ile dayanışma içinde olduğunu ifade etti.

CEO Sergio'dan özür dileriz

Rai'nin CEO'su Roberto Sergio Bu sabah Radio Rai1'in “Radio Anch'io” programında yaşananlardan sonra özür dilemek için Senatör Mieli ile telefonla temasa geçti.

“Bugün burada Rai'ye kimin zarar verdiğini kesinlikle söylemeye niyetim yok. Yaptığımız her şeyin çoğu zaman araçsal tartışmaların çığları altında kaldığı kesin. Ve bu kabul edilemez.” CEO, Marconi on Rai sergisinin sunumu sırasında gazetecilere bu şekilde yanıt verdi. “Bortone'a yönelik yaptırımlardan hiç bahsetmedim” diye ekledi. “Bir rapor bekliyoruz ve buna göre değerlendirme yapacağız. Kesin olan tek şey sansürün olmadığıdır.”

Pionati, Zanchini'den özür dilemesini ister. Usigrai ve Cdr: “Onun sözlerini istismar etmeyin”

Radiouno'nun yöneticisi Giorgio Zanchini'ye, Radio1 dinleyicilerinden ve Senatör Mieli'den özür dilemesini ve Radioanch'io'nun bugünkü bölümünün genel anlamını açıklamasını isteyen bir mektup gönderdi. “İyi niyetinizden eminim ve şüphesiz profesyonel niteliklerinizin farkındasınız – diye yazıyor Pionati – kimseye faydası olmayan bir tartışmayı derhal sona erdirmenin gerekli olduğuna inanıyorum”.

“Bugün Giorgio Zanchini gibi bir profesyonelin titiz ve özenli çalışmasına sebepsiz yere saldıranlara, bağlamdan yola çıkarak şu cümleyi çıkarmak yerine, onun RadioUno'da sunduğu Radio Anch'io programının tüm bölümünü dinlemelerini söylüyoruz. Tek başına anti-Semitizm ve anti-Siyonizm gibi hassas ve karmaşık konularda araçsal bir okumaya elverişli olsa da, yayında yaşananlardan dolayı üzgün olduğunu da söyleyen Zanchini'nin izlediği gerekçede hiçbir ayrımcı niyet bulunamaz.” . Binbaşı Giornale Radio Rai ve Usigrai Yöneticilerinden gelen bir notta okuduğumuz şey budur.

Zanchini'nin yanıtı

“Dayanışmamı göstermek için Senatör Mieli'ye Yahudi olup olmadığını sordum. Beni anti-Semitizmle suçlamak zalimce”, Repubblica'nın röportaj yaptığı sunucunun cevabı. “Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim ama niyetim tam tersiydi. Aile geçmişim bunu kanıtlıyor.”