“Sıfır Covid” ile Çin, kontrolün tamamen elinde olduğunu kanıtladı. Yönetişim daha zordur.

BenMelek

New member
Yaygın olarak paylaşılan bir WeChat makalesi, ateş ilacı kıtlığının hükümetin kontrolleri hafifletmeye yönelik hazırlıksızlığını yansıttığını iddia etti. Makale, hükümetin ‘sıfır Covid’i uygulamada gösterdiği siyasi iradenin aynısını göstermiş olsaydı, bu tür ilaçların yeterli miktarda tedarik edilmesini sağlayabileceğini savunuyordu.

Makale, “Sıradan insanları umursamıyor, onları kendi hallerine bırakıyor ve hatta kaoslarından zevk alıyor.”

Devlete olan düşük güven, insanları kendilerine ve birbirlerine yardım etmeye zorlar. Yerel WeChat gruplarında insanlar ateş ilaçlarını ve hızlı test kitlerini komşularıyla paylaşmak için düzenlemeler yaptı.

Sosyal medya devi Tencent, insanların yabancılardan fazladan ilaç isteyebilecekleri bir WeChat programı da geliştirdi. Yardım talepleri mütevazı: altı tablet parasetamol; dört tablet ibuprofen; iki hızlı test kiti; bir klinik termometre.

Devletlerinden alamadıkları için yabancılardan yardım isterler.

Daha çok Xiao Shu takma adıyla tanınan eski bir gazeteci olan Chen Min, WeChat zaman çizelgesinde merkezi hükümete atıfta bulunarak, “Leviathan’dan bir şey beklemeyin – itiraz etmenin de bir anlamı yok,” dedi. “Sonunda kendimize yardım etmeliyiz.”

Ancak geniş bir sosyal bağlantı ağı kurarak, “en karanlık anlarda gerçek bir sosyal güvenlik ağı örebilir, gerçek bir Nuh’un Gemisi inşa edebilir ve sayısız hayatı kurtarabiliriz” diye devam etti.

Bu tam olarak Bay Xi’nin bir zamanlar partiyi uyardığı türden bir hükümet krizi.

“Partimizin yönetim kapasitesini veya performansını yargılamak bize düşmez; onlar sadece halk tarafından yargılanmalı ve yargılanmalıdır” dedi Bay Xi, 2013 yılında yaptığı bir konuşmada. Bu, her taraf için geçerlidir ve hiçbir istisnaya izin vermeyen katı bir kanundur.”