Tayvan'daki şiddetli depremde dokuz kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı

BenMelek

New member
3 Nisan 2024 02:58 ET

3 Nisan 2024 02:58 ET

Kurtarma görevlileri Çarşamba günü New Taipei Şehrinde hayatta kalan bir kişiye yardım ediyor.Kredi…Tayvan'ın merkezi haber ajansı, Agence France-Presse aracılığıyla – Getty Images

Tayvan'ın deprem hazırlığı, adanın en büyük ve en yıkıcı depremlerinden bazılarına yanıt olarak son yıllarda gelişti.

1999 yılında Tayvan'ın merkezinde meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 2.500 kişinin ölmesinden sonraki yıllarda yetkililer, diğer şeylerin yanı sıra, şehirde bir arama ve kurtarma ekibi kurdu ve birkaç acil tıp merkezi açtı.

2018 yılında doğu kıyısındaki Hualien şehrinde meydana gelen depremde 17 kişi öldü ve çok sayıda bina kısmen çöktükten sonra hükümet bir dizi bina denetimi emri verdi.

Tayvan da 1980'lerden bu yana deprem erken uyarı sistemini geliştiriyor. Ve iki yıl önce, diğer hususların yanı sıra, risk altındaki bina sahiplerinin kendiliğinden yapısal takviyeler kurmasını gerektiren yeni bina düzenlemeleri yürürlüğe girdi.

Peki Tayvan, Çarşamba sabahı Hualien yakınlarında meydana gelen ve en az yedi kişinin ölümüne ve yüzlercesinin de yaralanmasına neden olan 7,4 büyüklüğündeki depreme ne kadar hazırlıklıydı?

Adanın itfaiye teşkilatı Çarşamba öğleden sonra yaptığı açıklamada, ada genelinde bir binanın tamamen çöktüğünü, 15 binanın kısmen çöktüğünü ve 67 binanın da hasar gördüğünü söyledi. Hasarı veya bina yönetmeliklerinin ve diğer düzenlemelerin hasara ne ölçüde katkıda bulunduğunu veya daha kötü tahribatları ne ölçüde önlediğini değerlendirmek üzere inşaat mühendislerine yorum yapmaları için hemen ulaşılamadı.

Yeni Zelanda merkezli afet yardımı uzmanı Steve Glassey, arama ve kurtarma hazırlığı açısından Tayvan'ın genel olarak çok iyi durumda olduğunu söyledi.

“Beceriler, yetenekler, ekipman ve eğitim eşsizdir” dedi Dr. Glassey, 2011 yılında Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde meydana gelen yıkıcı depreme müdahale sırasında Taipei Belediye Arama ve Kurtarma Ekibi ile birlikte çalıştı. “Bu çok ustaca bir operasyon.”

2011'deki depremin ardından Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki Tayvanlı yardım çalışanları.Kredi…Havuz fotoğrafı: Mark Baker

Ancak bir deprem birden fazla binanın çökmesine neden olursa en iyi kentsel arama ve kurtarma ekibi bile bunalacaktır, Dr. Glassey.

Tayvan'ın arama ve kurtarma çalışmalarında uluslararası yardım talep etme seçenekleri vardır. Doğrudan başka bir ülkeden veya birkaç ülkeden personel göndermesini isteyebilir. Ve eğer birden fazla ekip dahil olsaydı, 1999 depreminden sonra olduğu gibi, Birleşmiş Milletler'den koordinasyona yardım etmesi istenebilirdi.

Birleşmiş Milletler sözcüsü Pierre Peron Çarşamba öğleden sonra yaptığı açıklamada, son deprem nedeniyle henüz böyle bir talepte bulunulmadığını söyledi.

Meaghan Tobin raporlamaya katkıda bulunmuştur.

Daha fazla göster