TSMC’den Japonya’ya kıymetli yatırım

Muskious

New member
Kesimde yonga üretim devi TSMC olsa da üretim teknolojileri geliştirme konusunda Japonya zımnî kahraman. 40 yıllık birikime sahip olan Japonya ile teknoloji alışverişi yapmadan yenilik geliştirmek çok güç.

Yonga dalında kapalı Japonlar

Bugün ileri süreçlerde yonga dökümü yapmak için gerekli olan EUV maskelerini iki Japon firma ACG ve Hoya üretiyor. Litografi denilen ve epeyce karmaşık entegre devre desenlerini yüksek performanslı lensler kullanarak silikon katmanların üzerine yazma sürecinde Nikon optikler hayati bir rol oynuyor. EUV maskelerin test edilmesi ise Japon Lasertec firmasından soruluyor. Yüz milyonlarca dolarlık EUV üretim sisteminin kesimdeki önderi Hollandalı ASML olsa da art planda Japonlar kritik rol oynuyor.

İlginizi Çekebilir TSMC tesislerinden bir âlâ bir de berbat haber Ayrıyeten Bkz. “Oppo Smart Tag’in imajları ortaya çıktı”

Japon yetkililer döküm öncesi olarak tabir edilen bu süreçte kelam sahibi oldukları için memnunlar fakat döküm daha sonrası dediğimiz yani paketleme ve test süreçlerinde de savlı olmak istiyorlar. bir epey teşebbüs bu konularda çalışıyor olsa da bölümün dikkatini çekmeyi başaramamıştı. Ta ki TSMC gelene kadar.

Tayvanlı TSMC geçmiş senelerda da Japon teknolojilerinden yararlanmıştı fakat kısa müddet içerisinde ülkeye bir Ar-Ge merkezi kurmaya başlıyor. Bunun duyurusunu daha evvel yapmıştı. Ar-Ge merkezinde yonga paketleme firması Ibiden, materyal tedarikçisi JSR, paketleme uzmanı Shibaura Mechatronics ve plaka kesim aletleri üreticisi Disco üzere kıymetli Japon isimler yer alacak. Bilhassa Ibiden’in deneyimlerinin bu seçimde tesirli olduğu belirtiliyor.

Ar-Ge tesisinin gayesi ise üç boyutlu yonga üretimi konusunda teknolojiler geliştirmek. Hatırlarsanız AMD’nin üç boyutluV olarak tanıttığı ve Ryzen yongasının üzerine silikon dayanaklarla ikinci bir ön bellek katmanı ekleyerek verimliliği arttırdığı teknoloji gelecek açısından pek değerli. Birebir zar alanında daha esnek bir hareket imkânı sağlayan üç boyutlu yonga üretiminde TSMC de bir an evvelden en güzeli olmak istiyor.

Data merkezlerinin daha verimli olmasını ve yapay zekâ uygulamalarının performansının artmasını sağlayacak olan üç boyutlu yonga üretiminde ultra hassasiyet ile bileşenlerin konumlanması yahut ısı düzeylerinin korunması üzere hayati değer taşıyan süreçlerin yerine getirilmesi gerekiyor. TSMC de bu konularda Japon teknolojisini güzel etüt ederek yanlışsız bir üretim çizgisi kurmak istiyor.

Başka taraftan pandemi niçiniyle insan hareketliliğinin kısıtlanmış olması Ar-Ge merkezinin öbür bir sebebi. TSMC süratle gelişen teknolojinin geliştirildiği yerde noktalar kurarak hareketliliği azaltmak istiyor çünkü Tayvan’da bu tesis kurulmuş olsaydı daima bir hareketlilik olacaktı.