Tutulma Çılgınlığı – Haberler

BenMelek

New member
Pazartesi günü Ay, Dünya ile Güneş'in arasına girecek ve Kuzey Amerika'da tam güneş tutulmasına neden olacak. Ayın güneşi tamamen gizleyeceği kıta şeridi olan bütünlüğün yolu, Meksika'nın Mazatlán kentinde başlar, Teksas'tan Maine'e kadar bir düzineden fazla ABD eyaletinden geçer ve Newfoundland, Kanada'da sona erer.

Tutulma tutkunlarına verilen isim olan umbrafiller (Latincede “gölge sevenler”) için bu büyük bir olaydır. Yıllardır olmasa da aylardır Buffalo ve Carbondale, Illinois'de otel odaları rezervasyonu yapıyorlar. Hava raporlarını yakından takip ederek bulutsuz bir gökyüzü için dua ediyorlar.

Güneş tutulmasını ilk duyduğumda altıncı sınıftaydım. Uygun bir şekilde Bay Lux (Latince'de “ışık”) adını taşıyan fen bilgisi öğretmenim olayın mekaniğini anlattı, ancak endişeli bir çocuk olarak aklımda kalan şey, gün boyunca karanlığa gömülen bir dünya fikri değildi. ancak tutulmaya doğrudan bakılmasından kaynaklanan kalıcı retina hasarı riski var. Bu kadar çok tehlikeye bu kadar yakın olmama ve güvenliğim konusunda bu kadar fazla sorumluluğa sahip olmama izin verildiğine inanamadım. Gökyüzüne bir kez baktığımda görme yeteneğimin sonsuza dek zarar görmesine neden olabilirim. Bunu neden şimdi öğrendim?

2017'deki sözde “Büyük Amerikan Güneş Tutulması”na kadar güneş tutulmaları hakkında pek düşünmedim; bu olay için bir çift koruyucu gözlük aldım ve güneşin çoğunlukla kalabalık bir Manhattan sokağı köşesinde parıldamasını birkaç dakika izledim. ofisim ortadan kayboldu. Deneyim kısa, tuhaf ve koordine değildi. Kısa bir astronomi molası, ardından işe geri dönülür.

Charles III'ün taç giyme törenini düşündüğüm gibi, bu kez güneş tutulmasını da düşündüm. Yaptıklarım: Bu benim için organik bir hayranlık uyandıran bir olay değil, ancak yeterince abartılı reklam ve gevezelik var, bu olaya dahil olmak istiyorum, böylece önemini anlayabilirim, böylece büyük olduğunda ortaya çıkan pop-up topluluğun bir parçası olabilirim. olur böyle şeyler. Sonsuz bilginin hem nimeti hem de laneti budur: Herkes bir şey hakkında konuşurken siz de katılabilirsiniz! Üstelik herkes sürekli bir şeyler konuşuyor; Neden hiç susmuyorlar?

Ya da bir arkadaşımın huysuzca ifade ettiği gibi: “Bu, cennetteki bir kargaşa mı, yoksa her şeyin 'ulusal tartışma' konusu olması gereken garip bir haber döngüsünün ürünü mü?”

Duydum ama şüpheciliğimi giderme fırsatım olursa her zaman bunun için çabalayacağım. Pazartesi günkü gösteri için Amsterdam'daki evlerinden Adirondacks'taki Airbnb'ye seyahat eden, her ikisi de Umbrafil olan arkadaşlarım Christa ve Ali ile görüntülü sohbet yaptım. 2017 yılında Oregon'da bir ev kiraladılar ve ardından o yıl için konaklama rezervasyonu yaptılar.

Geçen sefer bunu tekrar yapma isteği uyandıran ne görmüşlerdi?

Tutulmadan önceki saatleri, havaların soğuduğunu ve bir anda güneşin bizi ne kadar ısıttığını fark ettiğinizi anlattılar. Oregon'da sabah saat 10'da sokak lambaları yandı ve kuşlar sustu. Çocuklar daha yorgun ve sevimli hale geldi, yatma vakti davranışı tetikleyicileri tetikledi.

“Ben manevi bir insan değilim. Genellikle içinde bulunduğumuz büyük resmi düşünmüyorum” dedi Ali. “Ama bunu güneş tutulması sırasında hissettim. Bu devasa şeyin içindeki tek kişinin ben olduğumu hissettim.” Tekrar yaşamak istediği duygu bu. Christa bu deneyimi, astronotların Dünya'yı uzaydan ilk kez gördüklerinde hissettikleri hayranlıkla karşılaştırdı.

Bunu neden şimdi öğrendim? Ya da neden şimdi dikkat ettim? Ana cazibe merkezini görmek için seyahat etmek için henüz çok geç, ancak belki de bundan sonraki en iyi şey Annie Dillard'ın 1979'daki güneş tutulmasını Washington eyaletinin merkezindeki bir tepeden gözlemlediğine dair parlak anlatımını okumak olacaktır: “Ses dinleme yoktu. Gözler kuru, atardamarlar boş, ciğerler sessizdi. Dünya yoktu.”

Bugünlerde ortak heyecanlarımızın çoğu insan yapımı: Oscarlar, Super Bowl, seçimler, yeni Beyoncé albümü. Tam güneş tutulması doğanın bir ürünüdür. Bu, hiçbir karmaşık sahneleme aracı olmadan, herhangi bir sermaye yatırımı olmadan gerçekleşir. Bu nedenle tek başına nadiren olur. Ve 2044'e kadar Amerika Birleşik Devletleri'nde bir tane daha olmayacak.

Arkadaşım Ali'ye bu yılki tutulma gezisinden ne elde etmeyi umduğunu sordum. Kontrolün bizde olmadığına ve bunun sorun olmadığına dair derin bir duyguyla ayrılmayı umuyor. “Bazen üzerinde kontrolümüz olmayan şeyler gerçekten çok güzeldir” dedi. “O kadar da kötü şeyler değil.”

Daha fazlası için

KÜLTÜRDE HAFTA

Film ve TV

KÜLTÜR TAKVİMİ

🎤
“Sadece bizim için” (Cumartesi):
Bir şakanın yapısına benziyor: Hoş bir Yahudi çocuk beyazların üstünlüğünü savunan bir toplantıya giriyor. Alex Edelman'ın HBO stand-up özel programında birçok kişi için durum bu. Geçen yaz Broadway'de gerçekleştirilen bu kişisel sergi, antisemitizmin etkileyici ve canlı bir incelemesi. Edelman yakın zamanda şunu itiraf etti: “İnsanlar bana sık sık dizinin ne kadar güncel olduğunu söylüyor ama insanlar bunu bana 2018'den beri söylüyor.”

🎥
“İç Savaş” (Cuma):
Amerika'yı İç Savaş'tan bu yana herhangi bir zamanda olduğundan daha fazla politik olarak kutuplaşmış olarak tanımlamak moda oldu. Film yapımcısı Alex Garland için bu yalnızca tek bir anlama gelebilir. Kirsten Dunst'ın başrol oynadığı bu filmde gazeteciler nesli tükenmekte olan Washington DC'ye doğru koşuyor

HAFTANIN TARİFİ
Rendang Daging (Sığır Rendang)

Genevieve Ko

Rendang, sos yumuşak etin üzerinde karamelize olana kadar biber ve limon otu kokulu hindistan cevizi sütünde pişirilmiş sığır etinden oluşan birbiri ardına gelen bir zenginliktir. Ramazan'ın sonunu ve oruç dönemini kutlamak amacıyla bu popüler Endonezya yemeğini, pek çok kişinin yaptığı gibi, Lebaran (Endonezya'da Ramazan Bayramı için kullanılan terim) için bugün hazırlayın.

Av: Virginia'lı iki çiftçi Manhattan'da 800,00 dolardan daha düşük bir fiyata küçük bir ikinci ev arıyordu. Ne yapmaya karar verdiler? Oyunumuzu oynayın.

3,2 milyon dolara ne alıyorsunuz: Leeds, NY'da 19. yüzyıldan kalma bir çiftlik evi; Savannah, Georgia'da bir şehir evi; ya da Salt Lake City'de 1927'den kalma beş yatak odalı bir ev.

HAYAT

Seyahat 101: Hafif bir şeyler mi toplamaya çalışıyorsun? İşte nasıl.

WIRECUTTER'DAN TAVSİYE

Bu ekmek kızartma makinesi gerçekten her şeyi yapabilir

Yavaş pişiricilerden baharın bereketini öne çıkaran yemeklere geçerken, fırınlarımızdan uzaklaşmamız doğaldır. Ama ekmek kızartma makinenizi unutmayın. Geniş üst seçimimiz veya hava fritözü olarak da kullanılabilen bu cihaz gibi gerçekten iyi cihazlarla, duvar fırınınız kadar iyi rampa kişleri, pikniğe layık kızarmış tavuklar veya yumuşak kekler yapabilirsiniz. Ayrıca yoğun sabahlar için kızarmış ekmek yapabilir, kalanları hızlıca yeniden ısıtabilir veya patates kızartmasını ve tavuk kanatlarını fritözde çıtır çıtır olana kadar kızartabilirsiniz. Test ettiğimiz ve çok yönlü kullanım vaat eden tüm mutfak aletleri arasında bu çok yönlü iş makineleri en yakın olanıdır. –Marilyn Ong

HAFTANIN OYUNU

Güney Carolina – Iowa, Kadınlar NCAA Şampiyonası: Gamecocks'ın NC State'i 78-59 mağlup etmesiyle Güney Carolina mükemmel bir sezona sadece bir galibiyet kaldı. Ancak bu maç o kadar da kolay olmayabilir çünkü dün gece UConn'u 71-69 yenerek üst üste ikinci Final Four'a yükselen Caitlin Clark ve Iowa ile karşı karşıya kalacaklar. Clark üniversite kariyeri boyunca sayısız rekora imza attı ancak ulusal bir unvan kazanamadı. Bu onun son şansı olacak. Yarın saat 15.00'te ABC'de

ŞİMDİ OYNAMA ZAMANI

İşte bugünün Yazım Yarışması. Dünkü pangramlar yok etmek, yok etmek, bir deri bir kemik bırakmak, tıbbi olarak tedavi etmek Ve tıbbi olarak tedavi edildi.