Üçüncü vekilde çoğunluk çatışmasına gidiyoruz: Lig değişikliğini geri çekmiyor. Zaia: “Hayır oyu veren vatandaşların iradesine karşıdır”

Sezai55

New member
Üçüncü dönem, savaşacağız. Birliğin bölge başkanlarının görev süresinin üç yıla uzatılmasını talep eden değişikliği kabul edilebilir ilan edildi; FdI ve Forza Italia'nın Birliğin talebi üzerine bir pozisyon almak zorunda kalacak olan Birliğin önerisini geri çekme davetiyle sorun hala siyasi olmaya devam ediyor. müttefikler. Seçim yasa tasarısı üzerinde yapılan çoğunluk toplantısından çıkan sonuç budur; ancak 'küçük' partilerin Avrupa yarışmasına katılması için imza toplama sorunu çözülmüş gibi görünüyor. Ve bunu doğrudan yabancı yatırım değişikliğinin yeniden formüle edilmesi yoluyla gerçekleştirdik.

Lig pes etmiyor ve merkez sağ partiler arasındaki gerilimi artırıyor. Senato Anayasa İşleri Komitesi'ndeki çoğunluk grup liderlerinin seçim tasarısına ilişkin toplantısı sırasında FdI, partiyi davet etti. Matteo Salvini üçüncü dönem değişikliğinin geri çekilmesi. Komisyon başkanı, “Bu konu hakkında Lig ile çoğunluğun geri kalanı arasında meşru fikir ayrılıkları varlığını sürdürüyor” dedi. Alberto Balboni. Kuzey Ligi “valilerle ilgili olanın yanı sıra büyük şehirlerin belediye başkanlarına yönelik üçüncü görev değişikliğini de sürdürüyor. Drama olmadan çoğunluğun görüşünün farklı olduğunu belirttik. FdI, FI ve We Moderates Aslında ben iki dönem sınırının korunmasından yanayım. Her ne kadar pek çok kişi beni bu değişikliklerin kabul edilemezliğini değerlendirmeye teşvik etse de, bunun yerine bunların kabul edilebilir sayılması gerektiğine inandım.”

Forza Italia ayrıca Lig'e anlaşmayı geri çekme çağrısında bulundu. Geçtiğimiz günlerde Kuzey Ligi, tüm şehirlerdeki vali ve belediye başkanlarının görev süresi sınırının ikiden üçe çıkarılmasını talep etmek üzere seçim kararnamesinde iki değişiklik teklifini Senato Anayasa İşleri Komisyonu'na sunmuştu.

Balboni daha sonra, çoğunluğun, Birliğin iki üyesi dışındaki “tüm değişiklikler üzerinde bir anlaşma” bulduğunu ve bu değişiklikleri sürdüren Birlik arasında meşru görüş ayrılığının devam ettiğini ekledi. Çoğunlukta diğer partilerin başka pozisyonlara sahip olduğunu kaydettik. Komisyon Başkanı ayrıca şunun altını çizmek isterim ki, bazı kritik konulara rağmen, siyasetin kendi sorumluluklarını üstlenmesi ve bunu gizleyememesi nedeniyle değişikliğin kabul edilebilir ilan edildiğini belirtti. Teknik yönlerin arkasında. Bu yüzden Komisyon'da anlaşmazlıklar ve tartışmalar olmadan oy kullanacağız.”

Çoğunluk bölünmüş mü? “Bölünmek bana büyük bir kelime gibi görünüyor; görüş çeşitliliği var.” Balboni, oylamanın gelecek haftaya ertelenebileceğini de açıkladı: “Hazırız ancak Bütçe Komisyonu'nun (kapsamla ilgili) görüşlerini beklemek zorundayız Ed) bu hafta gelmesi garanti edilmiyor”. Massimiliano RomeoSenato'daki Birliğin lideri, çoğunluğun değişikliğin üçüncü dönemde geri çekilmesi yönündeki talebini küçümsemeye mi çalışıyor? “Bilmiyorum. Peki ya onu geri alırsak? Göstergeleri bekliyorum, ancak 360 derecede, yalnızca olası geri çekilmeyle ilgili değil.”

“Ne olacağını göreceğiz, bence siyaset halkın istemediğini yaptığında halktan kopuyor ve halk bunu hatırlıyor” dedi. Luca Zaia Radio Libertà'nın mikrofonlarına. “Eğer motivasyon güç merkezlerinin yaratılacağı korkusuysa, İtalya'da neden güç merkezleri açısından risk altında olan sadece iki pozisyonun olduğunu anlamıyorum: yetkileri engelleyen belediye başkanları ve bölge başkanları. Diğer tüm pozisyonlar ömür boyu orada kalabilir, diye devam etti Veneto valisi. Ya güç merkezleri herkesin sorunudur ya da değildir. Vatandaşlar daha dün Verona'da beni durdurdu ve arama izni istedi. Bu, aleyhte oy kullananların vatandaşların vizyonunu paylaşmadığı anlamına gelecektir.”