Ukrayna-Rusya krizi: ABD, BMGK’yı toplantıya çağırdı

KripTon

Member
ABD, Ukrayna ve Rusya içindeki krizi görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nu toplantıya çağırdı.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, yaptığı açıklamada, ”Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik tehditkar davranışı ve Rus birliklerinin Ukrayna sonuna ve Belarus’a yığılması üzerine” BMGK’yi 31 Ocak Pazartesi toplantıya çağırdıklarını duyurdu.

Avrupa’ya ve global barış ve güvenliğe tehdit karşısında tansiyonu diplomasi yoluyla düşürmeye çalıştıklarını belirten Thomas Greenfield, BM Güvenlik Kurulu’nun diplomasi için hayli değerli bir yer olduğunu söylemiş oldu.

BIDEN VE ZELENSKİ TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

ABD Lideri Joe Biden, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rus işgali durumunda ABD’nin ortak ve müttefik ülkelerle birlikte kararlı adımlar atmaya hazır olduğunu bildirdi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Biden bugün Ukraynalı mevkidaşı Zelenski ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda ABD’nin ortak ve müttefikleriyle kararlı bir biçimde adım atmaya hazır olduğunu bir kere daha lisana getiren Biden, ABD’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine takviyesini bir dahaledi.

ABD’nin Ukrayna’ya geçen sene yarım milyar dolar kalkınma ve insani yardım takviyesi sağladığına işaret eden Biden, ABD’nin Rusya’nın askeri yığınağı kararı Ukrayna iktisadını desteklemek için makroekonomik dayanak yolları aradığını belirtti.

Biden toplantıda, büyükelçilik işçilerinin ülkeden ayrılmasına karşın ABD’nin Kiev’deki büyükelçiliğinin açık ve tam faaliyette olduğunu vurguladı.

ZELENSKİ: ORTAK ADIMLAR KONUSUNDA MUTABIK KALDIK

Öte yandan Ukrayna Devlet Lideri Zelenski de Biden ile görüşmesine ait resmi Twitter hesabından açıklama yaptı.

Zelenski, “Görüşme uzun sürdü. Gerginliğin azaltılması istikametindeki diplomatik teşebbüsleri ele aldık. İlerideki ortak adımlar konusunda mutabık kaldık. Biden’a daima askeri yardımdan dolayı teşekkür ettim. Ayrıyeten, Ukrayna’ya maddi takviyenin sağlanması imkanı ele alındı” dedi.

PENTAGON: RUSYA ASKERİ YIĞINAĞINI ARTTIRDI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın Ukrayna sonuna yakın bölgelere ve Belarus’a yaptığı askeri yığınağını son 24 saatte daha da arttırdığını deklare etti.

Günlük basın toplantısında gündeme ait değerlendirmede bulunan Kirby, Ukrayna sonundaki gelişmeleri yakından izlediklerini söylemiş oldu.

Kirby, “Rusya’nın yığınağına ait, Ruslar son 24 saatte, ülkelerinin batısına ve Belarus’a değerli ölçüde muharip güç yığmaya devam etti. Günü birlik artışlara girmeden, oradaki kabiliyetlerine dramatik düzeyde değilse de belli ölçüde eklemeler yaptığını görmeye devam ediyoruz” dedi.

“3 PARTİ DAYANAK GÖNDERDİK, DEVAMI DA GELECEK”

Ukrayna’ya savunma dayanağı vermeye devam ettiklerini anlatan Kirby, ülkeye Ukrayna’ya niye hava savunma sistemi vermediklerine ait bir soruya şu karşılığı verdi:

“Çok olmadı, yakın vakitte bir hava ve füzen savunma kıymetlendirme grubumuz oradaydı. Bu kabiliyetlerle ilgili korkular konusunda Ukrayna ile kapsamlı görüşmeler yaptılar. Bu devam eden bir müddetçtir. aslına bakarsan onlara çabucak hemen 3 parti takviye gönderdik. Devamı da gelecek. Bu sürecin önüne geçmek istemiyorum. Ukrayna’ya verilen silahların ayrıntının hayli girmeyeceğim. Onlarla muhtaçlıkları konusunda daima bir irtibat halindeyiz. Bahsi geçen silahlar konusunda da bu görüşmeler devam edecek diye düşünüyorum. Buradan rastgele bir silahın verilmesi yahut o silahla ilgili teslim takvimi konusunda kelam vermiyorum.”

Teyakkuza geçirilen 8 bin 500 asker ile ilgili birtakım bilgiler de veren Kirby, Afganistan ve Irak’ın işgalinde de kullanılan 82’inci ve 101’inci Hava İndirme Tümenleri, 4’ündü Piyade Tümenine bağlı birtakım birlikler ile Arizona, Texas, Louisiana, ve Georgia’da olmak üzere 4 Hava Üssü’nün teyakkuza geçirildiğini belirtti.