Ukrayna'nın ön cephe köylerinde günlük hayatta hayatta kalmak

BenMelek

New member
Rusya'nın Ukrayna'yı tam kapsamlı işgaline başlamasından iki yıl sonra, saat başı yapılan topçu düelloları, hava saldırıları ve ülkenin doğusunda ve güneyindeki zorlu çatışmalar, 600 milden fazla cephe hattını yaralı bir sınıra dönüştürdü. Bir kısmı onlarca yıl olmasa bile yıllarca yaşanmaz hale gelebilir. Köyler, kasabalar yok ediliyor. Tarlalar mayınlıdır. Sokaklar neredeyse görünmüyor.

Ancak ülkeyi terk etmeyi reddeden bölge sakinleri evlerinin ve memleketlerinin enkazına tutunuyor. Yardım sağlamak için gönüllülerin desteğiyle ve savaşla güçlendirilmiş hayatta kalma içgüdüleriyle, sonsuz bir dayanıklılık sınavında hayatlarını sürdürüyorlar. Kalma nedenleri çeşitlidir: engelli aile üyelerine bakmak, evcil hayvanlara veya hayvanlara bakmak ya da sadece evlerini sevmek.

Ancak topçu kükremesinin beyaz gürültü görevi gördüğü yerleşim bölgelerinde savaş hiçbir zaman çok uzakta değildir.

Güneydeki liman kenti Kherson ve çevre köylerde yaşayanlar, aylarca süren Rus işgaline, elektriksiz soğuk bir kışa ve bitmek bilmeyen topçu ateşine katlandılar.

Bazıları ilk Rus işgalinin ardından şehri terk etti ve Kasım 2022'de Ukrayna ordusunun şehri yeniden ele geçirmesinin ardından geri döndü. Ancak haftalık tahliyeler devam ediyor. Kherson'un şu anda yaklaşık 60.000 nüfusu var. Savaştan önce orada neredeyse beş kat daha fazla insan yaşıyordu.

Ukrayna'nın Donetsk bölgesinde, Herson'un yüzlerce kilometre doğusunda, inişli çıkışlı tepeler ve manzarayı süsleyen maden cüruf yığınlarıyla karakterize edilen bir arazi parçası. Savaşın yankılarına rağmen bölgedeki kömür madenleri 19. yüzyıldan bu yana olduğu gibi çalışmaya devam ediyor.

Cepheden 33 kilometre uzakta, Pokrovsk kasabası yakınlarında bir madenin derinliklerinde Volodymyr Kyrylov, yerin 600 metre altındaki bombardımanı artık duyamasa da aklında savaş vardı.

“Orada ailem, çocuklarım ve yalnız annem varken oradaki savaşı nasıl unutabilirim?” dedi. “İşimi mümkün olduğu kadar çabuk bitirmeye çalışıyorum ve sonra yüzeye çıkıp onları kontrol etmek için arıyorum.”

Kuzeyde, Kharkiv yakınlarında, cephe hattından altı mil uzakta, bölge sakinleri Rusya'nın ölümcül toplarının menzilinde yaşıyor. Geçen sonbaharda 78 yaşındaki Halyna Stychnykh, Iziumske köyündeki evinin önünde Kızıl Haç ekibini bekliyordu. Kalın bir paltoya sarınmış, elinde kişisel belgelerinin bulunduğu bir zarfı tutuyordu.

Kapısının önünde savaş varken, silah altında yaşayan bazı Ukraynalıların hâlâ veremediği kararı vermişti: ayrılmak. 50 yıldır evi olan şehirden kaçtığı gün hakkında “Yanımıza dört çanta aldık” dedi. “Yanımıza sadece kıyafet aldık. Geriye kalan her şey geride kaldı.”

Ukraynalı askerler, zırhlı araçlarının yarıklarından ve siperlerden görülebilen sivillerin bir kısmını “bekleyenler” olarak adlandırıyor. Bu cümle, bu yalnız sakinlerin aslında Rus birliklerinin gelmesini bekledikleri ihtimaline karşı bir kazıma olarak görülüyor.

Ukrayna'nın karşı saldırı umutlarının boşa çıktığı güney Ukrayna'da, cephe hattı Huliaipole kasabasından sadece altı kilometre uzakta bulunuyor. Yaklaşık 1.500 sakin hâlâ hayatta ve geçen yılın sonlarında soğuk bir günde, 79 yaşındaki Halyna Lyushanska şehrin harap hastanesindeki tek hastaydı.

Bayan Lyushanska, tek gelirinin ayda yaklaşık 100 dolar olan emekli maaşı olduğunu söyledi. Bir zamanlar bir at çiftliğinde çalışıyordu ama şimdi kendisi ve ona bakan 50 yaşındaki kızı, hayvanlarının ve büyükbaş hayvanlarının çoğunu kaybetti. Ayrılmak istemeyen bu insanlar, ısınmak için gönülsüzce de olsa hükümete ve gönüllülerin desteğine güveniyorlar.

Hastane yatağından “Belediye başkanı kışın içimizi ısıtacak paletler sözü verdi” dedi. Yetkililerin her zaman yardım sözü verdiğini ancak “Hiçbir zaman yardım beklemedim; Bunların sadece yalan olduğunu biliyorum.”

Ukrayna'daki savaş üçüncü yılına girerken, kendisi ve cephe hattının gölgesinde kalan diğer siviller için günlük yaşamın daha da umutsuz hale geleceğini biliyor.

Ancak bölge sakinleri, ne kadar sürerse sürsün, ne kadar top mermisi atılırsa atılsın ve ne kadar soğuk kış geçerse geçsin her zaman evlerinde kapalı kalanların olacağını söyledi.